Львівське казенне експериментальне підприємство засобів пересування i протезування

Наші контакти:
Україна, 79052, м.Львів,
вул. Рудненська, 10

Графік роботи:

З пн-пт з 8-00 до 17-00

Ua
Ru

Ковельський протезно-ортопедичний цех

Протезування у Ковелі: європейський рівень протягом 18 років!

Ковельський протезно-ортопедичний цех

“Наші протези, всупереч складеному стереотипу про  вітчизняне протезування -  не важчі, за здорові руки й ноги”, - кажуть ковельські техніки й просто в коридорі свого цеху вказують на карту України, що на стіні. Там позначені міста, звідкіля до них звертаються по допомогу, починаючи з 1996 року, себто з моменту заснування цеху.

Одразу й пояснюють: протез не повинен бути важким, інакше в пацієнта відбувається деформація постави. А це, у свою чергу, погіршує стан здоров’я.

Скажімо, протез гомілки тут роблять не важчим за 1,3 кг - 1,7 кг. Бували випадки, що для дорослого вони робили такий протез не важчим за 900 грамів.

Грає роль,  на якому обладнанні можна виготовити  такі протези, і надважливою   є укомплектація, тобто деталі.  Так, за словами директора цеху Людмили Василівни Козак, - заснована філія німецьким фондом “Нижня Саксонія” спільно з фондом “Діти Чорнобиля Чорнобиля”.

Потужності ковельського протезно-ортопедичного цеху

Власне, протезно-ортопедичний цех задумувався німецькими колегами, серед яких ключовою фігурою на той час була дружина канцлера Німеччини Герхарда Шредера - Гільтруд Шветьє  - для обслуговування неповносправних  дітей.  Та щоб цех працював на повну потужність, спектр послуг розширили й на дорослих. Так, на закупівлю обладнання і навчання людей вклали на той час 5,5 мільйона дойчмарок.

Два з половиною роки людей навчали кращі німецькі спеціалісти, і за цей час чоловіки, які доти працювали звичайними електриками і зварювальниками — вивчили досконало анатомію, навчились працювати на німецькому обладнанні, пройшли стажування в Німеччині, склали надскладні іспити й здобули сертифікати.

“Коли три роки тому пані Гільтруд Шветьє знову побувала в нас, - каже пані Людмила Козак, - була вражена, що ми за 18 років усе зберегли й працюємо далі, уже навчаючи всім тонкощам протезування інших українських спеціалістів”.

Ми мандруємо цеховими кімнатами — екскурсію проводить увесь колектив, дружності й оптимізму якого можна лише позаздрити. Дізнаємось щось цілком нове: тут словом “позитив” називають ту скалічену частину тіла, до якої потім має кріпитись протез, а зліпок для майбутнього протеза тут називають “негативом”. А “косметика” тут — це так звана оболонка (“шкіра”) яку одягають на протез, аби сховати від сторонніх очей усі механізми протеза.

Скажімо, косметика на руку передбачає різні тони шкіри й навіть можливість нафарбувати нігті (для жінок). Протези для рук виготовляють суто під пацієнта і його індивідуальні дані.  Нове слово — “куксо-приймальна гільза; цех, що найгірше пахне, там де працюють з акриловою смолою і заливають ці гільзи. На всіх станках позначка фірми Otto Bock, на швейних машинках, якими тут теж вправно орудують  знамените Singer.

Не тільки обладнання, але й вся комплектація для протезів  тут німецьких фірм Uniprox та Otto Bock.

Для більшого розуміння – компанію Otto Bock, наприклад,  заснував 1919 року Отто Бок і зумів невеличку фірму перетворити на світового лідера з виробництва ортопедичних виробів. Головні критерії , на які опирається Otto Bock - високі стандарти якості, запровадження найновітніших технологій і турбота про споживача.  Головне підприємство цієї потужної фінансово-промислової групи  знаходиться в місті Дудерштадт (Duderstadt) у Нижній Саксонії (Німеччина).

“І хоч з фінансуванням в країні ситуація складна, у нас  воно є, дають все, що ми просимо, - каже пані Людмила Козак. -   До речі, дуже навіть добре працює також і вітчизняний виробник: непогані стопи замовляємо в Одесі, в Харкові беремо хороші шини”.

Наші спеціалісти

... Їх у цеху  четверо — тих, хто  на сьогодні  безпосередньо займається виготовленням протезів за новими технологіями: Василь Остапчук — уже патріарх цеху, який навчає молодих, і якого називають не інакше як “людина з золотими руками і золотою душею”. Саме Василя Сидоровича вважають в Україні спеціалістом екстра-класу й запрошують до інших міст на складні випадки. Саме він часто береться за людей, а особливо дітей, від яких відмовляються знані протезні цехи нашої країни й закордоння. Успішно працюють тут  також два Олександри -  Купрійчук  і  Романчук,  а ще - Тхоржевський Валерій.

І ці люди — невиправні оптимісти всупереч тому,  що кожного дня мають справу не просто з механічним процесом заміни втрачених кінцівок на штучні, але з людськими долями. Це коли не досить виміряти, зробити зліпок, а потім готовий протез припасувати і навчити людину з цим ходити, якщо це нога, і цим орудувати — якщо це рука. Куди важливішим тут є невидимий і обов’язковий дотик до душі людини, яка є вразливою через втрату — набуту чи вроджену — частини тіла. Така людина потребує розуміння й підтримки. Дуже рідко — жалощів. Буває, що й виходу злості.

Що найбільш приголомшливе, - про цих спеціалістів донедавна широкому загалу практично нічого не було відомо. Але наразі в країні — війна. Скаліченим хлопцям збирають захмарні кошти на протезування. Та такі ж саме протези виготовляють в Україні — Безкоштовно!

Безкоштовна допомога людям з інвалідністю в Україні

Сьогодні цех, який був на момент заснування 26 філією Otto Bock у світі, - сьогодні є відділенням (цехом) Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування (ЛКЕПЗПіП).

Згідно законодавства (Постанова №321 від 5 квітня 2002 року “Про порядок забезпечення технічними  та іншими засобами реабілітації інваліді” -   кожен інвалід має право раз на три роки отримати протез безкоштовно за рахунок держави.

“Для цього потрібно взяти відповідні документи із , - коментує Людмила Козак, -  і дані про те, чи є людина на обліку, переглядаємо в базі Укрпротезу. Якщо нема — ставимо на облік, і вона раз на три роки отримує протез не лиш модульний, але й той, який ,скажімо, необхідний, аби мати справу з водою: прийняти ванну, зайти у море чи в ставочок . Ремонт у будь-який момент також робимо безкоштовно. Якщо людина зазнала інвалідності від нещасних випадків, то їхні фонди у районах дають нам скерування і ми цих людей протезуємо”.

За місяць в протезно-ортопедичному цеху Ковеля в середньому протезують до 30 чоловік. Тут кажуть, що менше часу займає протезування повторне, а коли вперше... То це випробування для всієї команди: людині припасовують протез, аби було якнайкомфортніше доти, доки не буде ідеально. Роботу приймають всі четверо протезистів. Вони жартома називають цей процес -  “у вісім пар очей”.

Своїх пацієнтів розповідають з неприхованим теплом і ніжністю.  Вражаючих історій  на кілька фільмів. На кілька книжкових томів.

Відгуки про ковельський протезно-ортопедичний цех

 • ... Оксанка. Молода жінка з Франківська, у якої з незрозумілих причин утоврились тромби. Після медового місяця потрапила на хірургічний стіл. Врятували руки — не врятували ніг. Нині ходить на протезах, які умисне передбачені для жінок, які люблять підбори (50 чи 70 мм).
 • ...  Алла. Тричі заміжня мама трьох дітей. Веде повноцінний спосіб життя, теж не маючи двох ніг.
 • ... Третьокласниця, яка потрапила до Василя Остапчука 9-місячним малям — без однієї ніжки. Нині третьокласниця. Ходить самостійно. Весела й життєрадісна дівчинка.
 • ... Хлопчик,  у якого хвороба Пертеса ( відбувається руйнування голівки стегнової кістки) — ходить з допомогою спеціального апарата, який береже ніжку від руйнування.
 • ... хлопчик з Франківська, якому в чотирирічному віці вантажівка переїхала стегно, нині в сьомому класі, красень, який займається спортом і бігає у футбол.
 • ... священик також із Франківська, який втратив обидві ноги через обмороження — протезується лише у Ковелі й на протезах танцює.
 • ... Богданка Караванська, спорстменка. Ниродилась без двох ніг. У Лейк-Плесіді на Паралімпіаді в саночному спорті зайняла друге місце...

І це далеко не повний перелік тих людей, які приїзядть протезуватись до Ковеля і тільки сюди.

Вони тут знаходять допомогу, шанс провадити звичайне життя і друзів. А це, погодьтесь, цілком по-європейськи.

Отже, безкоштовно (за наявності направлення з управління праці та соціального захисту населення) послуги протезування  за новою технологію у ковельському протезно-ортопедичному цеху:

 1. верхніх кінцівок
 2. нижніх кінцівок
 3. виготовлення ортезів на верхні та нижні кінцівки
 4. виготовлення апаратів на верхні та нижні кінцівки
 5. виготовлення устілок
   
Вверх